live sports. The results of this Saturday in Lorraine and elsewhere…

FOOTBALL

LEAGUE 1

Paris SG – FC Metz: (9 p.m.)

Nantes – Saint-Etienne: (9pm)

Brest-Bordeaux: (9pm)

Marseille-Strasbourg: (9pm)

Other results

classification

NATIONAL 2nd

Group B

gob. Paris 13 2-0-0 Metz FC (in progress)

St Quentin 0-0 Fleury 91 (in progress)

Haguenau – Schiltigheim: 0:0 (in progress)

Other results classification

NATIONAL 3

Group F

Mulhouse – Sarre-Union: 1:0 (in progress)

Nancy 2 – Strasbourg 2: 3-1

Prix-lès-Mez 2-0 St-Louis (in progress)

Other results classification

MOSELLE REGION

LEISURE VETERANS PH. 2

Group B

Metz Grange-aux-B. – Conquest of Chatel. : (19 o’clock)

The other results The ranking

DISTRICT ALSACE

District 1 Group A

Keskastel – 3 Phalsboug houses: (20h)

Other results classification

Moselkreis: The Sunday program

SPAIN-LA LIGA

Valencia – Celta Vigo: (17:30)

Other results classification

ITALY SERIES A

Fiorentina – Juventus: (20:45)

Other results classification

BELGIUM PRO LEAGUE

Playoffs 2nd

La Gantoise – Charleroi: (20h45)

Other results classification

YOUNG PEOPLE

GRAND EAST LEAGUE

U19 – R2

Group C

Es Woippy – Thaon: (5:30pm)

Other results classification

U18 – R1

Group A

in order

Other results classification

Group B

Thionville – Pagny/Moselle: (3:30 p.m.)

Other results classification

U18 – R3

Group A

Marly – Lampertheim: (5.30 p.m.)

Other results classification

U18 INTERDISTRICT-PH. 2

Pelvis A

Gandrange – Jarny: (5:30pm)

Other results classification

basin B

Neufgrange – March 2nd: 3:0 (fft)

Other results classification

U17 – R2

Group C

Metz Apm – luder : 1-2

Other results classification

U16 – R1

Group A

St-Avold – Haguenau: (4 p.m.)

Other results classification

U16 – R3

Group B

Merlebach-Kochersberg/Truch. : 2-2

Other results classification

Group C

Ncy Pichon -Verdun: 2-1

Other results classification

U15 GREATER EAST

Mulhouse – Amnéville: 1-1

Other results classification

U15 – R2

cymbal D

Sarreguemines – Schiltigheim: postponed

See other results classification

basin E

verdun – Yutz FC: 3-0

See other results classification

U15 INTERDISTRICT-PH. 2

basin B

St Max/Essey – Boulay: (4pm)

Other results classification

U14 – R3 – PH. 2

elite

Villerupt/Thil – Raon: (3pm)

See other results classification

maintenance

Heart of the Netherlands – Montigny-les-M. : 1-3

See other results classification

U13 INTERDISTRICT-PH. 2

Pelvis A

FC Metz – Villerupt/Thil: (1:30 p.m.)

Guénange – Fc Yutz: (2 p.m.)

Other results classification

basin B

St-Max/Essey – Boulay: 6-1

Other results classification

From U19 to U13 all youth league results in detail

MOSELLE REGION

U18 – PHASE 2

Group A

Amanviller – Heel: 5-0

The other results The ranking

Group B

Metz Grange-aux-B. – Volstromoff: (3:15 p.m.)

Other results classification

Group C

Morhange – Lixing/Laning: moved

The other results The ranking

Group D

Neunkirch – Northern Vosges: (5:15 p.m.)

The other results The ranking

MOSELLE CUP U18

semifinals

Veymerange – Hetange: (7:30 p.m.)

Other results

U17-D1 – PH. 2

Group A

nail -Ent. Hayange Soccer: 2-0

Other results classification

Group B

Walscheid – CO Metz: (3 p.m.)

Other results classification

U17-D2 – PH. 2

Group A

Audun-le-Tiche – US Yutz: (3:15 p.m.)

Other results classification

Group B

Remilly – Metz APM : 0-7

Other results classification

Group C

Hochwald-Carling: (2 p.m.)

Other results classification

Group D

Heming FC – Academy De La Zorn: 1-1

Other results classification

MOSELLE CUP U17

semifinals

Valmont – Fameck: arrested

See other results

U15-D1 – PH. 2

Group A

Fameck – Rettel: (3:15 p.m.)

Other results classification

Group B

Ban Saint Martin – Marly: 4-0

The other results The ranking

Group C

Falk – Faulquemont/Créh. : 7-1

The other results The ranking

Group D

Talk – Avricourt/Mous. : 0-8

The other results The ranking

U15-D2 – PH. 2

Group E

Cuvry – Noveant: 3-0 (fft)

The other results The ranking

Group F

St-A./J. d’Arc – The Hospital: 3-2

The other results The ranking

Group H

Saarburg 2 – Vic s/Seille: (2 p.m.)

The other results The ranking

Group I

contract 2008 2 – Ostmosel 2: 3:0 (fft)

The other results The ranking

MOSELLE CUP U15

semifinals

Saarburg – Nailing: 4-1

See other results

U13-D2 – PH. 2

Group E

St-Julien – APM Metz (3): 2-1

The other results The ranking

From U19 to U13, you can find the detailed results of the young Mosel here

NETHERLANDS

U18-D2 SPRING

Group A

Cons/Ugny – JS Thil: 0-0

Other results classification

U15-D1 SPRING

Group A

Jarny 2 – Pont-à-Mousson : 2-5

Other results classification

U13-D1 SPRING

Group A

Orne Valley – Tucq/Trieux: 7-1

Other results classification

U13-D2 SPRING

Group B

Mushrooms – Pont-à-Mousson: 5-0

Other results classification

From U18 to U13, all Young Netherlands results detailed by clicking here

LARGE EASTER CUP (F)

final

Amneville – AS Nancy Lorraine : 1-2

Other results

CHAMPIONS LEAGUE (W)

final

Barcelona – Lyon: (7pm)

SENIORS (F) at 8 SPRING

elite

Walscheid – La Maxe: (5 p.m.)

Other results classification

Excel. HAS

Thierville – B. Piennois: (4 p.m.)

Other results classification

Excel. E

Hochwald – Teting: (4 p.m.)

Other results classification

Excel. f

Dieuze – Faulquemont/Créh. : (3 pm.)

Other results classification

U18 – R1 (F)-PH. 2

elite

FC Metz – Troyes: (3 p.m.)

The other results The ranking

Hope

Amnéville – St-Louis: (3pm)

The other results The ranking

U18 – R2 (F)-PH. 2

Elite A

Reims Sainte-Anne – Magny: (3pm)

The other results The ranking

hope b

Godbrange – Creutzwald: (15h)

The other results The ranking

hope d

Reding – Kilstett: (4 p.m.)

The other results The ranking

MOSELLE CUP U18 (W)

final

Sarreg. Beausoleil – Montigny-lès-M. : (6:30 pm.)

Other results

U15(F)-57-PH. 2

Group A (at 11)

Rosselange/V. – Boulay: (3:15 p.m.)

The other results The ranking

Group C

Audun-le-Tiche – Dombasle: (3:15 p.m.)

The other results The ranking

Group D

Val de l’Orne – Fontoy: (3:15 p.m.)

The other results The ranking

Group E

Terville PdF – Fameck: (5pm)

The other results The ranking

Group F

Grostenquin – Allianz 2008: (2 p.m.)

The other results The ranking

MOSELLE CUP U15 (F)

final

Montigny-les-M. -Sarreg. Beausoléil: (6:30 p.m.)

Other results

League, Moselle, Meurthe-et-M., all women’s soccer results in detail

FUTSAL

Regional 1 phase 2

hope hen

Raon-l’Etape – Reims Ste-Anne: (4pm)

Other results classification

BASKETBALL

Saturday results: click here

HANDBALL

Saturday results: click here

RUGBY

ABOVE 14

Brive Toulouse: (9pm)

all results classification

VOLLEYBALL

-18 YEARS (F) GE

quarter finals

Ensisheim – Jarny: 2-1

Other results

WATER POLO

NATIONAL 1 (M)-PH.2

low hen

Thionville – St-Jean d’Angély: (8:30 p.m.)

The other results The ranking

NATIONAL 2 (M)-PH. 2

low hen

Greater Longwy – CPB Rennes: (20h)

The other results The ranking

  • Sports in Lorraine
  • Sports

Leave a Comment